Svi računari koji se danas prodaju raspolažu priključkom za bežični internet. Mnogo je korisnika te usluge, međutim, malo je onih koji su zaštitili svoju WLAN konekciju. U Nemačkoj su zato neki dospeli čak do Ustavnog suda. Povezivanje računara sa bežičnim mrežnim adapterom može biti zaštićeno šifrom koja mora da se ukuca da bi veza proradila. Ali, nemarni vlasnici to ne rade i na njihove adaptere može da se prikači svako ko je u blizini. Tako se jedan mladić, ne vodeći preterano računa o građanskoj odgovornosti, nedavno prikačio na adapter jednog komšije koji je tada bio na godišnjem odmoru. Sa interneta je nelegalno skinuo hit „Leto našeg života. Taj piratski postupak i krađu intelektualne svojine diskografska kuća, vlasnik hita, je na osnovu jedinstvene IP-adrese našla adapter preko koga je muzika nelegalno skinuta i zatražila odštetu od vlasnika adaptera, koji o svemu nije imao pojma, pa je odbio da plati traženu sumu.
Svi računari koji se danas prodaju raspolažu priključkom za bežični internet.
Mnogo je korisnika te usluge, međutim, malo je onih koji su zaštitili svoju WLAN konekciju. U Nemačkoj su zato neki dospeli čak do Ustavnog suda.
Povezivanje računara sa bežičnim mrežnim adapterom može biti zaštićeno šifrom koja mora da se ukuca da bi veza proradila. Ali, nemarni vlasnici to ne rade i na njihove adaptere može da se prikači svako ko je u blizini.
Tako se jedan mladić, ne vodeći preterano računa o građanskoj odgovornosti, nedavno prikačio na adapter jednog komšije koji je tada bio na godišnjem odmoru. Sa interneta je nelegalno skinuo hit „Leto našeg života”, piše „Dojče vele”.
Taj piratski postupak i krađu intelektualne svojine diskografska kuća, vlasnik hita, je na osnovu jedinstvene IP-adrese našla adapter preko koga je muzika nelegalno skinuta i zatražila odštetu od vlasnika adaptera, koji o svemu nije imao pojma, pa je odbio da plati traženu sumu.
Diskografska kuća je bila uporna i stigla čak i do Ustavnog suda, koji joj je delimično dao za pravo. Naime, odlučeno je da vlasnik adaptera ne mora da plati odštetu jer sam nije prekršio zakon, ali je nateran da zaštiti svoju kućnu mrežu šifrom.
Muzička industrija je odluku Ustavnog suda već proslavila kao veliku bitku dobijenu u ratu za svoja prava.
Prema najnovijoj studiji, 4,6 miliona Nemaca se snabdeva muzikom, knjigama, filmovima i računarskim programima ilegalnim kopiranjem sa interneta. To je 2008. prouzrokovalo direktnu štetu od 1,2 milijarde evra i gubljenja 34.000 radnih mesta.
Čitavu EU je to koštalo 10 milijardi evra i - 186.000 radnih mesta.